English


POVAHA

            

Americká akita – temperament a povaha  Tlapu na to...

Pearl River
Srdíčko na přednášce :)

Pearl River Pearl River
Obedience se smečkou (poslušnost) - Ike, Dessi, Lucky, Katrinka a Srdíčko :)


             Když jsem před více jak 25 lety poprvé uviděla fotku Americké akity učarovala mě svým hrdým postojem a výrazem… :) Působila na mě majestátně a zároveň něžně. Pod fotografií bylo stručně uvedeno, že tato Akita je věrný a oddaný pes a že se snadno cvičí. A přesně o takovém psovi jsem tenkrát snila. Uběhlo od té doby hodně let, než jsem si domů odvážela malé akití štěňátko… :) Ale za tu dobu, co žiji s Americkými akitami jsem pochopila, že se nedají popsat pár slovy a tak jsem roky hledala všechny možné články o povaze tohoto pro mě majestátního plemene. Ve skutečnosti jsem vždy našla jen velmi stručný popis na pár řádek. Tak jsem se nakonec rozhodla z těchto důvodů zkusit popsat povahu a chovaní tohoto plemene sama. V posledních letech bylo napsáno hodně článků o Akitě inu, se kterou si hodně lidí Americkou akitu zaměňuje. Ve skutečnosti, i když obě tyto rasy mají stejný původ, jde v současnosti o dvě rozdílná plemena, která se liší nejen svým zhledem, ale výrazně i povahou.

             Jaká je vlastně povaha americké akity a dá se na tuto otázku vůbec odpovědět? Pokusím se popsat alespoň nejvýraznější společné znaky chování a temperamentu tohoto plemene. Jsem vystudovaná zooložka se zaměřením na etologii psovitých šelem - hlavně vlka a tak se snažím využít všech svých poznatků z tohoto oboru. Nebudu v tomto článku složitě rozvíjet přesné principy chování a jejich důsledky, ale chci jen nastínit bez odborných pojmů co nejjednodušeji povahu s ohledem na to, že každá Akita je velká osobnost se svým výrazným samostatným přemýšlením a proto tak jako u lidí se nepotkáte se stejným člověkem, tak každá AA je něčím specifická a hodně svá. Pak má člověk možnost si u tohoto plemene vybrat ten typ akity, který je mu povahově nejblíž.

             Americká akita, pokud k tomu má dobré podmínky, je velmi hrdý, vyrovnaný a důstojný pes, který se dokáže velmi úzce spojit s člověkem a je na něm velmi psychicky závislý a oddaný. Proto těžko ve vyšším věku snáší změnu nového pána či rodiny. Je potřeba dobře zvážit, jestli si chcete americkou akitu pořídit, protože je to závazek někdy až na 15 let budoucího života.

             Americká akita je pes, který jen zřídkakdy projevuje agresivitu vůči lidem. K těm může v některých případech projevovat nedůvěřivost či lhostejnost, ale spíše je to pes, který se snadno spřátelí a rád vyhledává kontakt. Ve svém teritoriu a bez vaší přítomnosti se ale chová velmi ostražitě a zajímá ho i to, co se děje mimo jeho území, i když příliš neštěká. Stačí mu většinou jen krátkým zaštěkáním oznámit, že se něco v jeho blízkém okolí děje. Většina Akit bývá velmi rozvážná a klidná - proto je toto plemeno vhodné i do rodin s dětmi, ale i tady platí zásada nenechávat nikdy malé dítě a psa spolu samotné. Jsou to psi, kteří většinu dne proleží někde pokud možno ve vaší blízkosti, aniž by se vám pletli pod nohama. Z důvodu, že jsou hodně závislí na lidech, je třeba je hned od začátku učit samostatnosti, aby se zamezilo jejich možnému destruktivnímu chování, když jsou ponechání o samotě. Není to pes pro život v kotci. Chce být v blízkosti lidí a součástí své rodiny. Také je třeba věnovat hodně času jeho socializaci, protože hlavně psi mívají dominantní sklony vůči ostatním psům. Při dobré socializaci se dá tato vlastnost hodně potlačit, ale pokud na něj zaútočí cizí pes, málokdy se chce vzdát bez boje. S ostatními zvířaty se dá snadno naučit k vzájemnému soužití a respektování. Je hodně přizpůsobivý, může žít celoročně jak venku, tak i v domě. Nevadí mu zima. V horké letní dny bývá schovaný ve stínu a přivítá i vodní osvěžení, ale i tyto dny snáší poměrně dobře. Většinou je prospí… :)

             Při výchově k poslušnosti je třeba nepoužívat násilí. Ve většině případů porušení tohoto pravidla se pak AA zatvrdí a stane se nedůvěřivá a výcvik je problémový. Při kladné motivaci naopak je velmi učenlivá a vnímavá. Je ale vždy potřeba a to hlavně u psů, aby bylo jasné, kdo je hlavou smečky. Fenky jsou častěji klidnější a poslušnější, ale je to hodně o temperamentu každého štěněte. Proto je potřeba si promluvit s chovatelem, jaké mají jeho štěňátka povahy. A podle toho se rozhodnout. Povaha bývá z velké části dědičná, takže je dobré si zjistit, jakou povahu mají jeho rodiče. Při výchově a výcviku se povely nemusí opakovat často, ale je třeba dbát na to, aby je vždy splnili. Hodně zabírá motivace na pamlsky. Naopak časté po sobě jdoucí opakování akitu odradí a po určité chvíli s vámi přestane spolupracovat.

             Akita neposlouchá z donucení, akita poslouchá proto, že jí to těší, že vám dělá radost... :)

             Americká akita je pes s mnohostranným využitím. Hlavně je to oddaný rodinný společník, ale dá se využít na canisterapii, caniscrossing, hlídání, tahání v zápřahu, nošení břemen (batůžků). Dokážou se velmi rychle naučit s nimi chodit a dávají pozor, aby je neponičily (pes může nosit až 1/3 své váhy, ale po delším tréninku). Viděla jsem také využití Amerických akit jako slepečtí i policejní psy. Dokážou si poradit i s agility, ale v tomto případě člověk musí obdivovat jejich pohyb, ne rychlost. I když jsou to na pohled líní medvídci, pokud chtějí, dokážou běžet hodně rychle… :)

             Jak jsem psala na začátku, každá Anerická akita je v povaze něčím specifická a svá, ale to co mají všichni společné je jejich oddanost, důstojnost a samostatné přemyšlení. Pokud se vám podaří se svojí akitou spojit v myšlení a pochopit s respektem její povahu a přemyšlení, těžko najdete oddanějšího psího společníka… :)

             Pokud potřebujete poradit se svojí stávající americkou akitou, či přemýšlíte si pořídit štěňátko tohoto plemene, neváhejte mne kdykoliv kontaktovat. Ráda Vám poradím na co je třeba si dát pozor, i jakým způsobem k nim při výcviku přistupovat.
Pearl RiverPearl River
Naši psi ve spřežení :)Pearl RiverPearl River
Naši psi ve spřežení :)


Pearl RiverPearl River
Ike a Kenty s batůžky :)Pearl RiverPearl River
Překonávání překážek Krtečkem:)Pearl RiverPearl River
Záchranářský výcvik Cappyho :)Pearl RiverPearl River
Záchranářský výcvik Cappyho a Ellsa při canisterapii :)Pearl RiverPearl River
Ellsa při canisterapii :)Pearl RiverPearl River
Naši psi a děti :)Pearl RiverPearl River
Naši psi a děti :)Pearl RiverPearl River
Naši psi a děti :)

Pearl River
Naši psi a děti :)  Yukojn, Ike, Miška a Kenty...

-----


 Pearl River american akitas

Poslední aktualizace 23.11.2014

© 2010 Pearl River Akitas